Košenje travnjaka - Uputstvo za baštovanstvo
uputstva
zaštita voća

Košenje travnjaka

03.05.2010, 13:56
Redovno košenje je jedna od najvažni- jih, a nažalost često i jedina mera nege travnatog pokrivača. Ova mera ima ne samo estetski već i suštinski značaj za rast i razvoj trave, koji se ne vidi na prvi pogled. Košenje podstiče travu da bude gusta, što pomaže u borbi sa korovima, bolestima i insektima, postaje otpornija na sušu itd. Kada govorimo o ovoj meri pre svega se misli na visinu i učestalost košenja, koja zavisi od razvojnog ciklusa i načina ishrane biljke tokom godine.

Trava intenzivno bokori u proleće i jesen, a ako znamo da često i nisko košenje pospešuje bokorenje, znači da ćemo u tom periodu kositi upravo tako, često i nisko (2-3 cm). Dalje, važno je znati da trava preko 90 % organskih materija dobija preko lista, procesom fotosinteze. Tako stvorena organska materija je vrlo bitna za biljku, naročito tokom nepovoljnih, stresnih perioda godine kao što je to leti kada je povećana potreba za vodom i hranom.

U tom periodu noževi na kosačici se podešavaju na veću visinu (4-5 cm). To će omogućiti biljci da uspešno prebrodi taj period i razvije koren koji će joj trebati za ponovno bokorenje u jesen. Ukoliko bi travu kosili nisko cele godine došlo bi do razvoja suviše plitkog korenovog sistema, a time i biljke neotporne na visoke temperature.Tokom zimskih meseci travnjak se kosi po potrebi ali izbegavati košenje kada je trava smrznuta i mokra.

Opšte je pravilo da se nikad ne skida više od 1/3 dužine lista po jednom košenju. Ukoliko je trava suviše visoka bolje je kositi u više navrata po malo, poštujući ovo pravilo. Iz ovoga proizlazi i učestalost košenja koja varira od jednom nedeljno, u proleće, do jednom u dve nedelje, tokom leta. To opet zavisi i od sastava travnatog pokrivača. Ako je reč o visoko kvalitetnim travnjacima, košenje je češće i niže, a ako imamo grube travnjake ili cvetne livade onda ćemo kositi jednom mesečno ili samo par puta godišnje.

Kod nas su najzastupljenije kosačica sa rotacionim noževima sa motornim ili električnim pogonom. Koji model ćemo izabrati zavisi od veličine površine koju kosimo. Važno je naglasiti da ne ulazimo u mokar travnjak sa kosačicom, naročito ako je reč o velikim i teškim mašinama i da noževi uvek budu naoštreni. Mokru travu je teže sakupljati, lepi se za donji deo mašine i dolazi do većeg rastura ostataka. Na finijim travnjacima treba koristiti kosačicu sa sakupljačem pokošene trave.

Ukoliko kosimo redovno, skidamo samo 1/3 lista trave i po suvom vremenu, nećemo pogrešiti ako ostavimo pokošenu travu na travnjaku koja može poslužiti i kao đubrivo. Inače nakupljanje većih količina takvih ostataka guši travu, sprečava prodor vode, vazduha i svetlosti, dolazi do razvoja oboljenja itd. Ako površina travnjaka nije ravna i ima većih ili manjih neravnina, treba biti posebno oprezan jer točak kosačice upadne u takvu rupu, noževi odseku travu znatno niže i dođe do tzv, “skalpiranja“.

Trava na takvim mestima požuti i jako se teško obnavlja. Delove travnjaka oko zidova, drveća, leja itd. obrađuju se posebnim mašinama tzv. trimerima ili motornim kosama sa plastičnim nitima. Za manje površine mogu se koristiti i posebni alati za takve namene.

Sve u svemu, travnjak se kosi dovoljno nisko da lepo izgleda ali i dovoljno visoko da se ne iscrpljuje previše.
Postavio clan: Uputstvo_84
Podeli na Facebooku Podeli sa prijateljima na facebook-u

Komentari

Trenutno nema komentara, komentarisite clanak pomocu forme koja se nalazi ispod

Da bi ste mogli da komentarisete clanke morate se registrovati


Obavestenje: Komentari nisu zvanicni stavovi ovog sajta već subjektivna mišljenja. Sajt Uputstva.rs nije odgovoran za stavove koji su iznešeni u komentarima i oni su vlasništvo njihovih autora.