Kako voditi računa o satovima? - Uputstvo za kucu i bastu
uputstva
registracija rs domena

Kako voditi računa o satovima?

28.05.2015, 08:40

1.Voda. Vodootpornost sata često se izražava jedinicom mere za pritisak BAR. Medjutim ovo je samo test pritiska i zapravo ne odgovara dubini pri ronjenju. Pokreti koje pravimo dok plivamo takodje povećavaju pritisak na sat pri bilo kojoj dubini. Proverite poledjinu vašeg sata kako biste saznali pod kojim uslovima je vaš sat vodootporan.Ako samo piše „Water Resistant“ (vodootporan) znači da je vaš sat namenjen da izdrži do 3 BAR-a što podrazumeva prskanje vode ili kiše. Ovakav sat ne bi trebalo nositi dok plivate ili ronite.“Water Resistant 5 BAR“ znači da vaš sat možete nositi dok plivate, jedrite ili se tuširate.

2.Ako je na vašem satu napisano „Water Resistant 10, 15 ili 20 BAR“ , sa vašim satom se možete kupati ili ići na ronjenje (ali ovo ne podrazumeva ronjenje u velikim dubinama)


3.Kada bilo koji sat nosite u vodi, pobrinite se da je zavrtanj za navijanje pritisnut i nemojte ga navijati dok je sat mokar ili u vodi. Ako sat nosite u morskoj vodi, obavezno ga nakon toga isperite u svežoj vodi i dobro osušite. Ako se sat nosi u toploj vodi, to može prouzrokovati da sat blago kasni ili žuri, medjutim ovo će se odmah ispraviti čim se sat vrati na normalnu temperaturu.

4.Temperaturni ekstremi. Temperaturni ekstremi utiču više na mehaničke satove nego na kvarcne. ”Ekstremnim” temperaturama se smatraju temperature izmedju (-10°C) i (+35°C). Ako je sat izložen temperaturama koje spadaju u ovaj rang, elektronske komponente ne mogu normalno funkcionisati. Visoke temperature mogu smanjiti vek baterije, a tečnost iz baterije može iscureti.Digitalni satovi. Temperatura takodje utiče na digitalne satove. Sat obično kasni na temperaturama ispod nule, a izgleda veoma tamno pri visokim temperaturama. Sat ponovo radi normalno pri prosečnim temperaturama.

5.Magnetizam. Magnetizam može uticati na analogne satove, može prouzrokovati da sat kasni, žuri pa čak i da prestane da radi. Sat obično proradi kad napusti magnetno polje, ali se može desiti da sat mora da se resetuje. Zbog toga je najbolje da se sat ne ostavlja u blizini medicinske opreme, slušalica, zvučnika ili magneta za frižider. Električni mikseri, blender i druga električna oprema takodje može uticati na preciznost sata.

6.Magnetizam obično ne utiče na digitalne kvarcne satove.

7.Hemijske supstance. Hemijske supstance koje sadrže alkohol, benzin, kao i kozmetički sprej, deteržent, lepak i farbe mogu uticati da narukvica od sata izgubi boju ili da se ofuca.

8.Saveti za čišćenje sata. Ako se vaš sat isprlja, koristite zubnu pastu sa sapunom i vodom, tako što ćete naneti na četkicu za zube i istrljati prljavštinu a potom isprati i pažljivo posušiti sa mekom krpom.Ako vaš sat dođe u dodir sa znojem, posušite sat što pre je to moguće. Kožna narukvica može da upije znoj naročito u toku leta, pa bi trebalo tada malo olabaviti narukvicu. Ako je narukvica stegnuta sprečava se protok vazduha između ručnog zgloba i narukvice, što može prouzrokovati osip od znojenja.Nakon nošenja ili čišćenja sata, najbolje je ostaviti sat na dobro provetrenom mestu a ne u hermetički zatvorenoj kutiji.
Postavio clan: Dinsa
Podeli na Facebooku Podeli sa prijateljima na facebook-u

Komentari

Trenutno nema komentara, komentarisite clanak pomocu forme koja se nalazi ispod

Da bi ste mogli da komentarisete clanke morate se registrovati


Obavestenje: Komentari nisu zvanicni stavovi ovog sajta već subjektivna mišljenja. Sajt Uputstva.rs nije odgovoran za stavove koji su iznešeni u komentarima i oni su vlasništvo njihovih autora.